غدیر - عاشورا - انتظار
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

غدیر - عاشورا - انتظار
عقیدتی - سیاسی (اسلامی) به وبلاگ خودتان خوش امدید

31شهریور سالروز حمله دد منشانه استکبار جهانی توسط صدام خود فروخته و مزدور اجانب ، به کشورعزیزمان ایران اسلامی بود . گرچه برنده نهائی این جنگ تحمیلی غیورمردان خدا جوی ایران اسلامی بود.و لی شهادت جوانان برومند و سرداران رشید اسلام در این جنگ تحمیلی ضایعه ای برای ملت بزرگ ایران اسلامی بود گرچه شهیدان در راه پیمان خویش با خدا و دفاع از دین خدا مردان جام شهادت را نوشیدند و بفوز عظمای شهادت  رسیدند ولی امروز در هفته دفاع مقدس جایشان خالی است. به یاد شهیدان عزیزمان و جانبازان قهرمان و آزادگان سلحشور نظر شما عزیزان را به تفسیر گونه ای از آیات آغازین سوره مبارکه بقره که وصف متقین است جلی می نمایم و به همه شهیدان گلگون کفن دفاع مقدس عرض می نمایم مبارکتان باد شهادت در راه خدا و افتخار لقب برادریتان با پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم ..

                                                                     سورة البقرة

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ 

الم ذَلِکَ الْکِتَابُ لاَ رَیْبَ فِیهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِینَ . الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ وَیُقِیمُونَ الصَّلوةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ .  

والَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِمَا أُنزِلَ إِلَیْکَ وَمَا أُنزِلَ مِن قَبْلِکَ وَبِالآخِرَةِ هُمْ یُوقِنُونَ .  أُوْلَئِکَ عَلَى هُدًى مِّن رَّبِّهِمْ وَأُوْلَئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ .  

قال رسول الله صلی الله علیه و آله :  

" اَللّهُم لَقِّنی اِخْوانی . اَللّهُم لَقِّنی اِخْوانی "  " لَقَدْ عَرَّفنیهُمُ اللهُ بِاَسْمائهِمْ وَ اَسْماءِآبائِهِمْ مِنْ قَبْلِ یُخْرِجَهُمْ مِنْ اَصْلابِ آبائِهِمْ وَ اَرْحامِ آمَّهاتِهِمْ "  " َلاحَدُهُمْ آشَدُّ بَقِِّةً عَلی دیِنِهِ مِنْ خَرْطِ الْقَتادِفِی الْلَّیْلَةٍ الْظَّلْماءِ اَوْ کَالْقابِضِ عَلی جمْرِ (الغضاء) " " اُولائِکَ مَصابِیحُ الدُّجی ، یُنْجیهُمُ اللهُ مِنْ کُلِّ فِتْنَةٍ غَبْراءَ مُظْلِمَةٍ " . 

 

ویژگیهای متقین :

1- ایمان به غیب و نهان  ( باور به آنچه نا دیدنی است و آنچه را که ندیده است )

2-  به پای داشتن نماز ( هم نماز می خواند و هم در ترویج و اشاعه فرهنگ نماز تلاش می کند ).

3- انفاق و بخشش آنچه که به آنان روزی داده شده است .

4- ایمان به نبوت و رسالت پیامبر اسلام (ص)

5- ایمان به نبوت و رسالت پیامبران قبلی

6- یقین به روز قیامت و رسیدگی به اعمال در پیشگاه خالق هستی

نتیجه باور و اعتقاد به این ویژگیها : هدایت از جانب پروزدگار و سعادت و ثمره شیرین و شور انگیز این باور ها است .

ایمان به غیب در عصر پیامبر صلی الله علیه و آله ایمان به خداوند جل جلاله و روز قیامت و فرشتگان خداوند و ...

نطر علما و دانشمندان اسلامی در باره ایمان به غیب  براساس تعالیم پیامبر (ص) وائمه معصومین علیهم ا لسلام

- عقیده به روز رستاخیز و زنده شدن مردگان در صحرای محشر .

- باور به وعده های خداوند ( پذیرش آ»چه که خداوند سزای اعمال بدِ بدکاران قرار داده است .

- عقیده و باور به وعده های الهی در عالم آخرت .

- باور به توحید (قل هوالله احد ) که خاق هستی است.

- اعتقاد به نبوت و ارسال پیامبران و خاتمیت پیامبر اسلام (ص) .

- عقیده و باور به قیام امام مهدی (عج)

ایمان به حساب و کتاب و بهشت و دوزخ .

ایمان به غیب  :

ایمان به غیب از باورهای بارزی است که در بر گیرنده بسیاری از اعتقادات و باور های دینی است که خداوند منان در آغاز سوره بقره ایمان آورندگان به غیب را مورد ستایش قرار داده است .

در باره ایمان به غیب از پیامبر (ص) نقل شده است که خطاب به سلمان فارسی فرمود :

تو از برترین کسانی هستی که با این جمله (( الذین یومنون بالغیب )) مورد مدح و ستایش قرار گرفته اند. سلمان فارسی را می شناسید ، ایرانی پاک نهادی که در جستجوی حق همه جای جهان آن روز را در نوردید و سرانجام به عربستان رسید و با بعثت پیامبر (ص) به نبوت او ایمان آورد .

ایمان به غیب در عصر ما و پنهانی حجت خدا از دیدگان ما :

اما بالاتر و برتر ازایمان صحابه  کسانی هستند که بعد از حضور پیامبر و ائمه معصومین علیهم السلام بدون دیدن رسول خدا و ائمه معصومین و ملاقات با آنان   ایمان آورده و در راه گسترش اسلام محمدی دریغ نمی کنند و آنچه بر پیامبر اعظم نازل شده باور دارند و عمل می کنند ودر اعتقادات اسلامی قرآنی خویش استوار اند .

برادران پیامبر صلی الله علیه و آله :

از امام صادق به نقل از بحارالانوار جلد 52 ص 124  رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود : " اَللّهُم لَقِّنی اِخْوانی . اَللّهُم لَقِّنی اِخْوانی "

نه یکبار بلکه دو بار فرمود : خدایا مرا به دیدار برادرانم نائل فرما .

کلام پیامبر اعظم (ص) برای اصحاب و اطرافیان عجیب بود پرسیدند :

یا رسول الله مگر ما برادران تو نیستیم ؟

آنحضرت فرمود : لا ! اِنَّکُمْ اَصْحابی ، وَ اِخْوانی قَوْم فی آخرِالزْمان ، آمنوا وَ لَمْ یَرَوْنی .

نه شما (برادران من نیستید ) اصحاب و همنشینان من هستید در حالیکه برادران من گروهی هستند که در آخرالزمان پدید می آیند . آنان بدون آنکه مرا دیده باشند به من ایمان می آورند .

آنگاه پیامبر صلی الله علیه و آله در باره آن گروه از مومنین در معرفی آنان فرمود :

" لَقَدْ عَرَّفنیهُمُ اللهُ بِاَسْمائهِمْ وَ اَسْماءِآبائِهِمْ مِنْ قَبْلِ یُخْرِجَهُمْ مِنْ اَصْلابِ آبائِهِمْ وَ اَرْحامِ آسمَّهاتِهِمْ " خداوند ایشان را قبل از آنکه از پشت پدرانشان و شکم مادرانشان خارج شوند به ما شناسانده است . آنها را به نامشان و نام پدرانشان ، همگی ، بخوبی می شناسیم .

ویژگیهای آنان که در آخرت زمان پیامبر خدا صلی الله علیه و آله مایل به دیدارشان می باشد .

ویژگیهای آنان که در آخرت زمان پیامبر خدا صلی الله علیه و آله مایل به دیدارشان می باشد .

در ادامه پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: " َلاحَدُهُمْ آشَدُّ بَقِِّةً عَلی دیِنِهِمِنْ خَرْطِ الْقَتادِفِی الْلَّیْلَةٍ الْظَّلْماءِ اَوْ کَالْقابِضِ عَلی جمْرِ (الغضاء) " هریک از ایشان در پایداری و استواری در دین ، از کسی که در دل تیره شب شاخه خار گیاه قتاده را با کف دست خود صاف و هموار سازد پایدارتر است یا همانند کسی است که صبورانه پاره آتشی در دست گیرد و در آنحال در دین خود استوار باشد .

" اُولائِکَ مَصابِیحُ الدُّجی ، یُنْجیهُمُ اللهُ مِنْ کُلِّ فِتْنَةٍ غَبْراءَ مُظْلِمَةٍ " .

آیشان 0برادران پیامبر در آخرالزمان ) چراغهای هدایت در شب تاریک و دیجور هستند ، خداوند ایشان را از هر فتنهء تیره و تاری رهایی می بخشد .

حدیثی دیگر در همین موضوع در بحارالانوار جلد 52 صفحه 132 به نقل از تفسیر الدر المنثورجلد 1 ص 66 به طریقی غیر از طرق اول امده که خلاصه ای از آن به عرضتان میرسانم

روزی پیامبر صلی الله علیه و آله در میان جمعی از یاران و اصحاب خود چنین فرمود :

ای کاش برادرانم را ملاقات می کردم . عده ای از اصحاب من جمله عمر و ابوبکر در آن جمع حاضر بودند و عرضه داشتتند مگر ما برادران شما نیستیم ؟ به تو ایمان اوردیم و همراه تو هجرت کردیم . پیامبر اعظم  صلی الله علیه و آله فرمود البته چنان است که میگوئید ، _ظاهراً _ ایمان آورده و هجرت کرده اید ، اما ای کاش من برادرانم را می دیدم

.مجدداً پیامبر صلی الله علیه و آله  فرمود : ( ای کاش برادرانم را می دیدم ).

مجداً سوال را تکرار کردند باز هم پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود : چنانچه گفتم شما اصحاب من هشتید ، اما برادران من کسانی هستند که پس از شما می آیند و به من ایمان می آورند و مرا دوست می دارند و دین مرا یاری می کنند و تصدیقم می کنند و همه این ها را در حالی انجام می دهند که که مرا نیدیده اند.

بعد از این توضیحات پیامبر صلی الله علیه و آله بازهم فرمودند :

ای کاش برادرانم را ملاقات می کردم .

براستی ای عزیزان ، ای جوانان برومند ایران اسلامی ، ای فرزندان معنوی امام خمینی (ره)  و امام خامنه ای مد ظله العالی ،  مگر نه این است که امت اسلامی ایران که با اجابت فرمان امام راحلمان وبا راهنمائی دیگر فقهای شیعه در عصر غیبت امام مهدی عج برای حفظ دین اسلام  و احیای احکام اسلامی بر علیه طاغوت قیام کردند ؟ مگر امت اسلامی ایران توفیق زیارت دیدار و مشاهده معجزات پیامبر صلی الله علیه و آله نموده بود که به اسلام باور و ایمان آورد ؟ مگر شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که جانانه در راه خدا قیام کردند و با انفاق جان خود از قرآن و غدیر( ولایت ) دفاع کردند مومن به غیب نبودند ؟ به یقین خواهید گفت که ویژگیهایی که پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله در مورد برادرانش در آخر زمان  که مشتاق دیدار آنان بوده است در امت اسلامی ایران که در دفاع از قرآن و ولایت از جان و مال خود مایه گذاشته و می گزارند به عیان دیده می شود .

شما ای یرادران پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله در عصر غیبت امام مهدی ای یاران و منتظران راستین امام زمان ، ای شهیدان پیوسته به لقای خداوند  مبارکتان باد این افتخار که با نثار جان و مال خود در راه خدا به دیدار پیامبر و ائمه معصومین نائل شدید ، هنیئاً لکم .

و شما ای جوانان  پاسدار ولایت و امامت ای بسیجیان که فرمان خدارا لبیک گفتید  و همواره در دفاع از قرآن و ولایت و میهن اسلامی خود کشور امام زمان عج آماده و پا در رکاب و منتظر فرمان هستید ،  براستی شما که به پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله ایمان آورده اید و با تمام وجودتان سخنان او را الهی و آسمانی می دانید و به آنها عمل می کنید آیا با شنیدن این سخنان شور آفرین پیامبر صلی الله علیه و آله احساس غرور نمی کنید ؟  و ایا نباید خداوند را سپاس گفت و شکر نعمتش را بجای آورد که منزلت و موقعیتی ایچنانی برایتان فراهم کرده است تا از امت حضرت محمد صلی الله علیه و آله باشید ؟ و بخاطر ایمان به او و پذیرش ولایت ائمه معصومین علیهم السلام  در روز غدیر ، غدیری که ندیده اید و امامانی که حضورشان رادرک نکرده اید در ردیف برادران آن حضرت قرار گیرید ؟ پس جوانان عزیزی که در مشهد برادران پیامبر خدا صلی الله علیه و آله (شهدای دفاع مقدس ) که پیامبر خدا (ص)  دیدارشان را  از خدا طلب می کرد  حاضر شده اید تا به شهدای عزیز این افتخار برادری با پیامبر خدا ودرک حضورش را بعداز شهادتشان تبریک بگوئید ،  قدر خود را بدانید وبر فرشتگان نیز مباهات کنید که خدا توفیقتان داده است تا  صفات و ویژگیهای برادران رسول خدا  را در عصر غیبت امام معصوم باعمل به دستورات قرآن و سنت پیامبر و اطاعت از فرمان های ولی فقیه زمان حضرت امام خامنه ای مد ظله العالی کسب نمائید .

اگر حوصله داشته باشید ، فرازی دیگر از سخنان پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله را نقل کنم تا شور و شعف و لذت مسلمانی و ولایتمداری ،  بیشتر ، سراسر وجودمان را فراگیرد .

امام صادق علیه السلام از جدش رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل می کند که فرمود :

" سَیَأتی قَوْمُ مِنْ بَعْدِکُمْ الرَّجُلُ الْواحِدْ مِنْهُمْ لَهُ أَجْرُ خَمْسین مِنْکُمْ ".

_ ای گروه اصحاب ویارانم _ بعد از شما ، گروهی خواهند آمد که هریک از ایشان به اندازه پنجاه نفر از شما پاداش _دینداری _ خواهند گرفت .

اصحاب با تعجب عرض کردند چطور و چگونه ممکن است که ما همراه شما در پیکارهای چون بدر و اُحد و حنین جنگیده ایم و در میان ما قرآن نازل شده است .

پیامبر صلی الله علیه و آله در پاسخ اصحاب فرمودند : " اِنَّکُمْ لَوْ تُحَمَّلُوْا لِما حُمِّلُوْا ، لَمْ تَسْبِرُوا صَبْرَهُمْ "  

اگر دشواریها و سختیها یی را که _ در دینداری _ آنها باید  تحمل کنند بر شما برسد شما صبوری و پایداری آنها را نخواهید داشت .

سختی ها و دشواریهایی را که دشمنان اسلام و قرآن به امت اسلامی ایران  تحمیل کرده اند و و تحریمهائی که انجام داده اند و می دهند و چالشهائی که در برابر پیروزی نهائی انقلاب اسلامی ایجاد کرده اند و شما دینمداران و غدیرباوران عاشورائی منتظر امام مهدی عج با این مشکلات دست بگریبان هستید و بخوبی از آنها اطلاع دارید و زمان اجازه بیان انها را نمی دهد و امت اسلامی ایران در برابر این همه فشارها اعم از سیاسی و افتصادی را با جان و دل ایستادگی کرده و می کند و دست از آرمان شهدای گران قدرخویش بر نمی دارد و در راه جلب رضایت خدا همه را تحمل کرده است و می کند . گویا پیامبر خدا در آن زمان این وضعیت را دیده است که مورد قبولش قرار گرفته و صبر و استقامت و دینداری  را پسندیده است که به اصحاب ان را اعلام کرده است .

سخنی دیگر از زبان پیامبر صلی الله علیه و آله : " یا عَلِیُّ ! وَ اعْلَمْ اِنَّ اَظَمَ النّاسِ یَقیناً قَوْمٌ یَکُوْنُونَ فی آخِرِالزَّمانِ لَمْ یَلْحَقُوا النَّبِیَّ وَ حَجَبَ عَنْهُمُ الْحُجَّةُ ، فَآمَنُوا بِسَوادٍ فی بَیاضٍ ."

ای علی بدان که بر ترین مردم از نظر یقین _ به باورهای دینی اسلام _ قومی هستند که در آخرالزمان خواهند آمد . ایشان پیامبر را ندیده اند و حجت خدا هم از انها پنهان است _اما _ از روی سیاهی بر سپیدی ایمان می آورند .

این نکته که یقین مرتبه بالاتر از ایمان است شکی وجود ندارد .پیامبر از قومی سخن می گوید و با ویژگی اعظم الناس یقیناً از آنها یاد می کند ، یعنی که این قوم مرتبه ای وائی دارند و مرتبه یقین مرتبه اولئِکَ علی هدً من ربهم  و اولئِکَ هم المفلحون است این تعبیر بیانگر عمق ایمان آنها از روی کتاب و نوشته و به عبارتی آنها با علم و دانش و با مراجعه به قرآن وسنت پیامبر صلی الله علیه و آله ایمان می آورند که نشانه ایمان به غیب است . امروز عالی ترین   نمونه این قوم امت اسلامی ایران است که مردانه در برابر دشمنان اسلام و قرآن و فرهنگ اهل بیت ایستاده اند و دفاع می کنند . ممکن است بعضی بگویند  منظور پیامبر مومنینی است در زمان حضور و ظهور امام مهدی حضور دارند و امام مهدی را یاری می کنند . بایستی در جواب آنان عرض کنم پیامبر  فرموده است : لَمْ یَلْحَقُوا النَّبِیَّ وَ حَجَبَ عَنْهُمُ الْحُجَّةُ پیامبر صلی الله علیه و آله را ملاقات نکرده و ندیده و حجت هم بر آنان پوشیده است .و این موضوع مربوط به زمان غیبت کبری امام روحی فداه است .خدایا به ما توفیق ده تا پاسدار خون شهدای عزیزمان باشیم  .

والسلام علیم ورحمت الله و برکاته اللهم عجل لولیک الفرج والنصر

این مقاله را قبلا در همین وبلاگ با  موضوع تفسیر مطالعه فرموده اید

[ پنج‌شنبه 31 شهریور‌ماه سال 1390 ] [ 03:24 ب.ظ ] [ جلیل محمود ی ] [ نظرات (1) ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
لینک دوستان
آخرین مطالب
موضوعات وب
آرشیو مطالب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 287306
 **